Artretyzm

Artretyzm to zmora wielu starszych ludzi. Inna jego nazwa to dna moczanowa lub podagra. Ta choroba nie wybiera – dopada zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest podstępna, bowiem przez wiele lat rozwija się, nie dając żadnych objawów. W końcu pojawia się nagły ból, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej dotkliwy, aż w końcu nie sposób go wytrzymać.

Objawy artretyzmu:

Objawy pojawiają się zazwyczaj w nocy lub tuż po przebudzeniu. Charakterystyczny jest silny, ostry ból i obrzęk. U mężczyzn stan zapalny dotyczy najczęściej pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego palucha, u kobiet często zajęte są stawy palców u rąk. Mogą być zajęte również stawy: kolanowy, barkowy, stawy kręgosłupa. Mogą pojawić się: gorączka, znaczny spadek wagi, ogólne osłabienie organizmu, problemy z chodzeniem, pokonywaniem schodów, wstawaniem, kucaniem czy klękaniem.

Sygnały ostrzegawcze:

chroniczny ból stawów
stan zapalny
sztywne i odrętwiałe stawy
nadwrażliwość i ból stawów przy dotykaniu
problemy z poruszaniem
pieczenie i zaczerwienienie stawów

Profilaktyka artretyzmu:

Przede wszystkim odpowiednia dieta, zapobieganie otyłości, głównie spożywanie zup opartych na warzywnych wywarach, spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw, picie dużych ilości wody. Nie przekraczanie dziennego zapotrzebowania organizmu na mięso i inne produkty – rozsądne odchudzanie. Nie objadanie się na noc oraz unikanie alkoholu i kawy w dużych ilościach. Istotne jest również prowadzenie aktywnego trybu życia w celu zachowania elastyczności oraz odpowiedniej ruchomości stawów.