
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów to często pojawiająca się przypadłość u osób starszych. Niestety narasta wraz z wiekiem. Daje znać o sobie w przedziale wiekowym 40-60 lat i dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn.
Zmiany, pojawiające się przy tej chorobie polegają na niszczeniu chrząstki stawowej, która pełni rolę „amortyzatora” stawu. Dodatkowo pojawia się osłabienie więzadeł.
Czynnikami powodującymi uszkodzenie stawów jest m.in.:
otyłość,
praca w pozycji stojącej,
noszenie ciężkich rzeczy.
Najczęściej atakowane są stawy kolanowe i biodrowe ale również stawy rąk, stóp i kręgosłupa.
Do najczęściej obserwowanych objawów zaliczyć można ból stawów, który nasila się podczas ruchu – tzw. ból startowy. Przy bardzo zaawansowanych stanach również ból podczas spoczynku, ograniczenie ich ruchowości, tzw „trzeszczenie” podczas ruchu oraz krótkotrwała sztywność stawu po okresie bezruchu.
Należy jednak pamiętać, że w omawianej chorobie nigdy nie występują takie objawy jak: stany podgorączkowe, spadek masy ciała, czy osłabienie.
Jakie są metody leczenia?
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, stosowane są niesterydowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
A jak my, możemy pomóc naszym podopiecznym w tym bolesnym i uciążliwym schorzeniu?
Przede wszystkim należy dbać o dietę, tak aby nie pojawiała się nadwaga. Równie istotna, co dieta, jest rehabilitacja. Wskazane jest także zastosowanie wszelkich środków pomocniczych, m.in. środków ortopedycznych.
W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych, oczywiście starajmy się pomagać naszym seniorom, wyręczając ich w wykonywanych czynnościach.