Higiena osoby starszej

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad seniorem jest higiena ciała. Sfera ta wymaga od nas nie tylko dużej cierpliwości, ale również umiejętności, delikatności i wyczucia.

Nierzadko czynności higieniczne wywołują u osób starszych lęk, skrępowanie i uczucie niepewności. To właśnie opiekun musi zadbać o to, by ten nieodzowny element dnia, był dla seniora komfortowy i nie wzbudzał negatywnych skojarzeń.

Jak postępować? Na co zwrócić uwagę?

1) Ustalmy stałe godziny wykonywania czynności higienicznych. Zwiększy to komfort i poczucie bezpieczeństwa seniora. Mycie wykonujmy co najmniej 2x na dobę. W przypadku osób z inkontynencją konieczne może być częstsze mycie. Odpowiednia temperatura w łazience zmniejszy lęk przed zmarznięciem.

2) Pamiętajmy, aby nie zostawiać seniora samego w łazience, a wannę lub brodzik wyłożyć antypoślizgową matą. Zmniejszy to ryzyko upadku i uczucie niepewności.

3) Informujmy podopiecznego jakie czynności będziemy po kolei wykonywać, aby nie był zaskoczony. Mówienie do seniora uspokoi go i wyciszy.

4) Mycie zaczynajmy od górnych partii ciała – twarz, szyja, uszy. Kierując się w dół szczególną uwagę należy zwrócić na okolice intymne.

5) Po kąpieli należy bardzo dokładnie osuszyć ciało podopiecznego. Szczególnie zwróćmy uwagę na skórę między palcami, pod piersiami, w pachwinach i w okolicach narządów płciowych.

6) Bardzo ważne, by po osuszeniu ciała odpowiednio je nakremować i natłuścić oraz zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami stosując np. zasypki z talkiem.

7) Nie zapominajmy o szczotkowaniu zębów lub myciu protezy.

8) Pamiętajmy, aby codzienna higiena zawierała również czesanie włosów, min 2x w ciągu dnia.

To jak wyglądamy warunkuje w dużej mierze nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że zarówno kobiety jak i mężczyźni, nawet w podeszłym wieku chcą czuć się dobrze, a nawet podobać się innym.