Jak poprawić pamięć u seniora?

Z upływem lat zauważalne stają się problemy z pamięcią oraz koncentracją. W jaki sposób możemy pomóc naszym seniorom? Czy są jakieś skuteczne sposoby na poprawę pamięci?

* NAJWAŻNIEJSZE – Wypoczynek

Mózg seniora nie będzie prawidłowo funkcjonować jeśli będzie przeciążony. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny snu. W ciągu dnia należy pamiętać by senior znalazł chwilę na odpoczynek oraz wyciszenie.

* Odpowiednia dieta

Dieta osoby starszej powinna pokrywać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Spożywane produkty powinny być bogate w witaminy z grup B, C, E, a także w składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, żelazo, cynk i magnez. Należy także ograniczyć spożywanie kawy oraz alkoholu.

* Suplementacja

Dietę osoby starszej możemy wzbogacić o naturalne preparaty poprawiające pamięć – miłorząb japoński, żeń-szeń, Gotu Kola

* Unikanie stresu

Stres wpływa negatywnie na pamięć krótkotrwałą oraz na koncentrację. Niestety nie jesteśmy w stanie wyeliminować stresu z naszego życia ale możemy otoczyć naszych seniorów odpowiednią opieką tak by sytuacje stresogenne w ich życiu były ograniczone.

* Wysiłek umysłowy

Mózg seniora musi być zmuszany do wysiłku umysłowego. W ciągu dnia należy zasugerować podopiecznemu by zamiast oglądania telewizji znalazł czas np. na czytanie książki, rozwiązywanie krzyżówek, rysowanie czy robienie na drutach.

* Aktywność fizyczna

Ważnym czynnikiem który pomoże poprawić pamięć u osoby starszej jest dostarczenie codziennej dawki ruchu. Oczywiście aktywność fizyczna powinna zostać dostosowana do możliwości podopiecznego. Nawet krótki spacer sprawi, że większy się przepływ krwi do mózgu a komórki zostaną dotlenione.

* Ćwiczenia pamięci

Doskonałym ćwiczeniem pamięci jest np. przeczytanie krótkiego fragmentu tekstu w gazecie a następie powtórzenie go opiekunce. Ponadto, podczas wspólnych zakupów zachęćmy seniora do zapamiętania listy zakupów.

Warto także z podopiecznym zagrać w grę słowną:

Ćwiczenie: Utwórzcie z ostatniej litery wypowiedzianego słowa – nowe słowo.

np. dom – mama – abażur