Lekomania

Lekomania jest bardzo częstą chorobą dzisiejszego świata. Dostęp do leków jak i innych substancji jest na wyciągnięcie ręki. Nie ma takiej substancji od której człowiek mógłby się nie uzależnić.

Lekomania jest chorobą, która polega na długotrwałym spożywaniu leków, często również w powiększonej ilości niż zalecana. Czasem leki źle dobrane przez lekarza mogą doprowadzić do ich przedawkowania, dlatego każde objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem, czasem z kilkoma.

Lekomania jest równie groźnym uzależnieniem jak alkoholizm czy narkomania. Zażywanie leków bez kontroli lekarza może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią.

Skąd bierze się lekomania? Najczęściej z problemów takich jak zaburzenia psychiczne lub choroby somatyczne. Częściej występuje u osób samotnych lub cierpiących na hipochondrię. Niestety bardzo łatwo jest sięgnąć po leki bo znajdują się dokładnie wszędzie: w sklepach spożywczych, kioskach, na stacjach benzynowych.

Często osoba uzależniona bywa nieświadoma swojego problemu lub temu zaprzecza. Bliscy często nie widzą problemu sądzą, że leki zostały przepisane przez lekarza.

OBJAWY UZALEŻNIENIA:

– przymus zażywania leku, szczególnie po ustąpieniu objawów choroby,
– przyjmowanie coraz większej ilości leku,
– zmiany nastroju i osobowości, lepsze samopoczucie po zażyciu kolejnej dawki,
– nadmierna koncentracja na zdobycie leku,
– zwiększenie ilości wizyt lekarzy w celu zdobycia recept,
– problemy z ograniczeniem lub odstawieniem leku.

Ważna jest kontrola osób starszych mających problemy z pamięcią. Niestety takie osoby bardzo często wpadają w lekomanię, gdyż nie pamiętają ile dawek już przyjęli lub myślą, że te leki są im potrzebne.