Menopauza

Menopauza inaczej przekwitanie, klimakterium. Jest to trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę, po której przez co najmniej rok  nie wystąpiło krwawienie. Jest to inaczej utrata płodności przez kobietę i jest to naturalnym proces fizjologiczny. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać tego etapu, jednak może on nastąpić u różnych kobiet  w różnym wieku.

Przekwitanie zazwyczaj występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Zależne jest to od wielu czynników np. uwarunkowanie genetyczne, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, historia ciąż i porodów, długość cyklu miesiączkowego czy przebyte choroby. Często podaje się również rolę czynników związanych ze stylem życia.

Bardzo często pierwsze objawy  menopauzy pojawiają się dużo wcześniej, nawet 10 lat.
Pierwsze objawy to np. nagłe uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, zmęczenie, bezsenność. Jest to związane z powolnymi zmianami hormonalnymi w ciele kobiety. Mogą pojawić się wtedy nieregularne cykle jak i plamienia. Kiedy dolegliwości są męczące warto jest zgłosić się do lekarza i dostosować leki wspomagające przebycie tego etapu.

Niestety zdarza się, że menopauza pojawia się przed 40 albo 35 rokiem życia. Często wygaśnięcie czynności jajników tak szybko nie jest stanem fizjologicznym i wymaga kontroli u lekarza. Jeżeli nie jest to przypadłość  genetyczna, to może to być objaw choroby lub nadmiernego stresu. Warto jest w tym czasie kontrolować hormony.

Różne objawy menopauzy:

– zimne dreszcze,
– zaczerwienienie twarzy, rumień, uczucie rozgrzania,
– kołatanie serca, tachykardia,
– kłopoty z pamięcią,
– zawroty głowy, osłabienie,
– stany depresyjne,
– nerwowość,
– bezsenność,
– suchość pochwy, nawracające infekcje
– nietrzymanie moczu,
– obniżenie libido.

W tym czasie wiele zmian pojawia się w ciele kobiety. Warto jest zatroszczyć się nie tylko o to co w ciele czyli hormony ale również o skórę na zewnątrz. Warto jest sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, nawilżać skórę całego ciała, pielęgnować włosy i korzystać z cennych rad osób znających się na takich zmianach.