Parkinson

Parkinson to choroba która dotyka osoby głównie po 65 roku życia. Rozwija się bardzo wolno, jej pierwsze objawy, dostrzec możemy dopiero po kilku latach.

Jeśli zauważymy u naszych rodziców, dziadków częste uczucie znużenia, zmęczenia, zmienny nastrój, może być to powód do zaniepokojenia.

Natomiast takie objawy, jak spowolnione ruchy, problemy z równowagą oraz z koordynacją ruchową, są bezwzględnym wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Najbardziej charakterystycznym symptomem tej choroby, jest tzw. drżenie spoczynkowe. Polega ono na drżeniu pojedynczych palców lub całej dłoni, gdy są swobodnie oparte, na przykład na kolanach.

Oczywiście możemy się dalej zagłębiać w objawy tej choroby. Przy zaawansowanych stanach są to upadki,
problemy z pamięcią krótką, zanik umiejętności pisania (z powodu drżenia dłoni), problemy z mową, stany depresyjne, etc etc.

Leczenie Parkinsona to kuracja farmakologiczna, stosowana od początku choroby, chirurgiczna, wdrażana przy bardziej zaawansowanych stanach jak również rehabilitacja.

Stosowanie leczenia, nie daje nam pełnej gwarancji na wyleczenie ale zawsze zmniejsza objawy choroby.

Niestety, jest to choroba, która zdecydowanie utrudnia normalne funkcjonowanie naszych najbliższych seniorów i wpływa na życie całej rodziny.
Wymaga od nas nie tylko empatii, ale i cierpliwości.

Powinniśmy zrobić wszystko aby osobom chorym ułatwić funkcjonowanie i poprawić jakość życia. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo.
Pamiętajmy o usunięciu z otoczenia wszelkich przeszkód, które mogą np. spowodować upadek. Postarajmy się o ułatwienie funkcjonowania, montując chociażby uchwyty, ułatwiające wstawanie.

Zadbajmy o pełnowartościową dietę. Pamiętajmy również o higienie osobistej i czystości.

Starajmy się zapewniać dostateczną ilość ruchu.

Ważny jest również stały kontakt z lekarzem prowadzącym, który nadzoruje właściwe przyjmowanie leków, zaleca dalsze postępowanie.

Do tej pory nie znaleziono skutecznego leku na wyleczenie tej choroby. Dlatego wszelkie objawy
i trudności, z nią związane, zrekompensujmy naszą obecnością przy najbliższych i ogromną dawką ciepła i miłości.