Prostata

Kolejny temat poruszony przez nas na blogu skierowany jest nie tylko do Panów ale również do Pań. Muszą mieć one świadomość tego jaka choroba może dotknąć ich mężczyzn, a mowa tutaj o prostacie. Jest to temat rzadko poruszany w mediach czy w prywatnych domach. Niestety choroba ta dotyka wielu mężczyzn.

Prostata to mały gruczoł umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Kłopoty z prostatą to przede wszystkim problemy przy oddawaniu moczu. Choroba ta dotyka mężczyzn w dojrzałym wieku.

Prostata, pod wpływem spadku poziomu androgenów, powiększa swoją objętość. Przerost prostaty czyli inaczej gruczolak jest u mężczyzny po prostu objawem starzenia. Występuje on u 60 proc. mężczyzn po sześćdziesiątce i u 80 proc. panów po 80. roku życia.

Objawami prostaty jest zatrzymanie moczu oraz nudności i zawroty głowy. Kiedy zauważmy u siebie, bądź Panie u swojego mężczyzny takie objawy, wtedy niezwłocznie trzeba udać się do specjalisty. W wyniku przerostu prostaty może dojść do całkowitego zaciśnięcia cewki moczowej, zatrzymania moczu i zatrucia organizmu. W takiej sytuacji konieczny może być zabieg operacyjny usunięcia przerośniętej tkanki lub rozszerzenia cewki specjalnym balonem.

Samo leczenie prostaty musi zostać jak najszybciej rozpoczęte. Podaje się pacjentowi specjalne leki. W niektórych przypadkach, kiedy stadium choroby jest już zaawansowane konieczne jest przeprowadzenie operacji usunięcia prostaty czyli prostatektomii.

Trzeba jednak pamiętać iż objawy łagodny przerost gruczołu krokowego podobne są do objawów raka prostaty. Wtedy leczenie radykalne wiąże się z operacją usunięcia prostaty, a w łagodniejszej jego formie na radioterapii.

Niestety Panowie bardzo często boją się wizyty u lekarza i bardzo często zwlekają z wprowadzeniem leczenia. Musimy pamiętać o tym, iż wszelkie choroby wykryte szybko mogą zostać całkowicie uleczone, a my możemy spać spokojnie.

Jeżeli zauważymy u siebie, bądź jeżeli Panie zauważą zmiany u swoich mężów, partnerów czy ojców, trzeba pamiętać o szybkiej reakcji i wizycie u specjalisty!

Dbajmy o siebie i swoich bliskich!