Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /usr/home/mcarewww/domains/mcare.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121 Psychogeriatria - Medicare

Psychogeriatria

W dobie możliwości prowadzenia nowych badań naukowych, rozwijania zainteresowań i szukania odpowiedzi na wciąż nurtujące nas pytania, powstaje coraz to więcej nowych dziedzin i zagadnień związanych z medycyną. Wciąż nową dziedziną szczególnie w Polsce jest PSYCHOGERIATRIA.

Psychiatria wieku podeszłego – bo tak też mówi się na psychogeriatrię, to dziedzina psychiatrii, która zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych występujących u ludzi po 65. roku życia. To właśnie wraz z wiekiem wzrastają zaburzenia psychiczne. Około 30% ludzi po 65. roku życia cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne.

Jednym z najczęstszych zaburzeń pojawiających się u seniorów jest depresja oraz zaburzenia lękowe, następne w kolejce jest otępienie, a na końcu schizofrenia oraz zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

Psychogeriatria, wciąż jako nowa dziedzina nie skupia wokół siebie wielu lekarzy. Wyróżnić możemy geriatrów albo psychiatrów, którzy zajmują się dodatkowo psychogeriatrią. Niestety w Polsce wciąż uważa się, iż starzenie się ma swoją cenę i nie zawsze da się pomóc osobie starszej bo „ona tak po prostu ma”. Nie jest to prawdą. Wiele chorób związanych z problemami psychologicznymi u człowieka można zniwelować bądź po prostu zwalczyć. Nasi seniorzy również potrzebują pomocy, dla wielu z nich wciąż jest szansa na uleczenie i zmniejszenie bólu i cierpienia. W 2004 roku otwarty został pierwszy w Polsce oddział psychogeriatryczny. Jednak dziedzina ta musi się rozwijać, abyśmy posiadali wielowymiarowy system taki jak w Holandii, Belgii, Szwecji czy w Finlandii. Wszystkie te kraje oferują kompleksową opiekę i wsparcie nie tylko ludziom starszym, ale również ich opiekunom.

W ostatnich latach powstało coraz to więcej palcówek jak i innych oddziałów psychogeriatrycznych w Polsce. Dodatkowo rozwija się świadomość ludzi w tym temacie. Studenci wybrać mogą specjalizację jak i studia podyplomowe właśnie w tej dziedzinie. Na szczęście z roku na rok to podejście do psychogeriatrii jest znacznie lepsze. Psychogeriatria staje się coraz szybciej rozwijającą się gałęzią medycyny. Z każdym miesiącem przybywają nowe, ważne publikacje poszerzające naszą wiedzę z zakresu genetyki, biologii molekularnej, diagnostyki neuroradiologicznej czy psychoneurobiologii.

Trzymamy kciuki, aby polska służba zdrowia zwróciła uwagę na zapotrzebowanie w dziedzinie psychogeriatrii. Aby móc pomagać naszym seniorom i ulżyć im w wielu problemach.