Psychogeriatria

W dobie możliwości prowadzenia nowych badań naukowych, rozwijania zainteresowań i szukania odpowiedzi na wciąż nurtujące nas pytania, powstaje coraz to więcej nowych dziedzin i zagadnień związanych z medycyną. Wciąż nową dziedziną szczególnie w Polsce jest PSYCHOGERIATRIA.

Psychiatria wieku podeszłego – bo tak też mówi się na psychogeriatrię, to dziedzina psychiatrii, która zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych występujących u ludzi po 65. roku życia. To właśnie wraz z wiekiem wzrastają zaburzenia psychiczne. Około 30% ludzi po 65. roku życia cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne.

Jednym z najczęstszych zaburzeń pojawiających się u seniorów jest depresja oraz zaburzenia lękowe, następne w kolejce jest otępienie, a na końcu schizofrenia oraz zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

Psychogeriatria, wciąż jako nowa dziedzina nie skupia wokół siebie wielu lekarzy. Wyróżnić możemy geriatrów albo psychiatrów, którzy zajmują się dodatkowo psychogeriatrią. Niestety w Polsce wciąż uważa się, iż starzenie się ma swoją cenę i nie zawsze da się pomóc osobie starszej bo „ona tak po prostu ma”. Nie jest to prawdą. Wiele chorób związanych z problemami psychologicznymi u człowieka można zniwelować bądź po prostu zwalczyć. Nasi seniorzy również potrzebują pomocy, dla wielu z nich wciąż jest szansa na uleczenie i zmniejszenie bólu i cierpienia. W 2004 roku otwarty został pierwszy w Polsce oddział psychogeriatryczny. Jednak dziedzina ta musi się rozwijać, abyśmy posiadali wielowymiarowy system taki jak w Holandii, Belgii, Szwecji czy w Finlandii. Wszystkie te kraje oferują kompleksową opiekę i wsparcie nie tylko ludziom starszym, ale również ich opiekunom.

W ostatnich latach powstało coraz to więcej palcówek jak i innych oddziałów psychogeriatrycznych w Polsce. Dodatkowo rozwija się świadomość ludzi w tym temacie. Studenci wybrać mogą specjalizację jak i studia podyplomowe właśnie w tej dziedzinie. Na szczęście z roku na rok to podejście do psychogeriatrii jest znacznie lepsze. Psychogeriatria staje się coraz szybciej rozwijającą się gałęzią medycyny. Z każdym miesiącem przybywają nowe, ważne publikacje poszerzające naszą wiedzę z zakresu genetyki, biologii molekularnej, diagnostyki neuroradiologicznej czy psychoneurobiologii.

Trzymamy kciuki, aby polska służba zdrowia zwróciła uwagę na zapotrzebowanie w dziedzinie psychogeriatrii. Aby móc pomagać naszym seniorom i ulżyć im w wielu problemach.