Stomia
Stomia (z gr. stoma – usta, otwarcie lub otwór), to nowe ujście dla produktów przemiany materii. Tworzy się ją, gdy w wyniku zmian chorobowych, np. nowotworu, konieczne jest usunięcie fragmentu jelita cienkiego, grubego, odbytu lub części układu moczowego. Podczas operacji na powierzchni brzucha umieszcza się specjalny zbiornik na treść jelitową (kał) lub mocz.
Stomia wydalnicza, czyli połączenie jelita cienkiego (ileostomia), grubego (kolostomia) lub moczowodu (urostomia) ze skórą na brzuchu, umożliwia wydalanie kału lub moczu wtedy, gdy wydalanie drogą naturalną zostało, z różnych przyczyn – niemożliwe lub utrudnione. Stomię wykonuje się najczęściej u chorych cierpiących na nowotwory jelita grubego i moczowodu, schorzeń zapalnych jelit oraz urazów okrężnicy i odbytnicy.
Warto wiedzieć, że:
Stomia umieszczana jest zazwyczaj na dole brzucha, po prawej lub lewej stronie. Ma od 2 do 5 cm średnicy i nieznacznie wystaje nad powierzchnię skóry.
Musi być przez cały czas wyposażona w specjalny plastikowy woreczek, przyklejony do skóry wokół niej, do którego spływa treść jelitowa lub mocz.
Woreczki takie mogą być otwierane na dole, co umożliwia opróżnienie bez konieczności, wymiany na nowy (ileostomia, urostomia) lub całkowicie zamknięte, po napełnieniu odklejane i wymieniane na nowy (kolostomia).
Dieta osób ze stomią:
Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety przy podopiecznych ze stomią. Seniorzy wiedzą, które z produktów są dobrze, a które gorzej tolerowane.
Dużym ułatwieniem jest wprowadzenie stałych godzin przyjmowania posiłków. Regularne jedzenie pomoże nam uniknąć tego, że posiłki będą zbyt obfite. Ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów ponieważ wpływa to korzystnie na regularniej pracy jelit. Należy unikać też produktów tj, kapusta, groch, szparagi, fasola oraz produkty zapierające (jedzenie na bazie mąki ziemniaczanej, biały ryż, jasne pieczywo). Są one gazotwórcze i mają wpływ na perystaltykę jelit. Do produktów które powodują problemy z gazami należą jajka i ich przetwory, napoje gazowane, cebula i czosnek, ostre przyprawy, kawa i alkohol. Powinniśmy je również wykluczyć z diety podopiecznego.
Pamiętaj!
Zadaniami związanymi z pielęgnacją stomii zajmuje się Pflegedienst. Warto jednak obserwować czy w miejscu stomii nie dzieje się nic złego i w razie potrzeby zgłosić to personelowi medycznemu.