Stres u seniora

Stres w dzisiejszych czasach jest niestety obecny na porządku dziennym. W młodym wieku szybkie tempo życia, sprostanie oczekiwaniom, zawodowym jak i prywatnym, gonienie za pieniędzmi wpływają bardzo niekorzystnie na stres. Nie oznacza to jednak, że tylko młode osoby mają problem ze stresem. Wielu seniorów, pomimo przebywania na emeryturze, również jest narażonych na stres. Jakie są jego przyczyny?

  1. Pogarszający się stan zdrowia może być przyczyną stresu. W wielu przypadkach stres jest jednym z objawów pojawiającej się choroby np. choroba Alzheimera.
  2. Brak aktywności zawodowej może przejawić się jako kryzys i utratę poczucia bezpieczeństwa. Wielu przeżywa stres i zadaje sobie pytanie co dalej?
  3. Niestety mogą w tym momencie pojawić się nałogi i wtedy stres zostaje spotęgowany.
  4. Wiek liczy się z tym, że nasi najbliżsi zaczynają odchodzić. Utrata partnera, utrata kontaktu z bliskimi to również silnie napędza organizm na stres.
  5. Ograniczenie aktywności i samodzielności wywołane chorobą i stanem wiekowym wprowadza w życie zamieszanie, niepewność, lęki i stres.


Jak pomóc seniorowi w walce ze stresem?
Oczywiście po pierwsze musimy znaleźć odpowiedni powód pojawienia się stresu. Jeżeli jest to objaw choroby, można skontaktować się z lekarzem prowadzącym i dopytać o możliwości medyczne np. odpowiednie leki. Jeżeli jest to kwestia przejścia na emeryturę, można wspólnie z seniorem znaleźć aktywności, które wypełnią wolny czas na emeryturze. Najważniejsza jest rozmowa, zrozumienie i zaangażowanie w pomoc seniorowi.

Musimy pamiętać, że dla seniora walka ze stresem nie będzie łatwa. Często nie chcą oni pogodzić z tym, że mają jakiś problem. Kiedy sytuacja będzie ciężka to warto jest rozważyć pomoc specjalisty takiego  jak psycholog.