Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM) u osób starszych:

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą która ma wpływ na centralny układ nerwowy. Choroba wpływa na mózg, rdzeń kręgowy i nerwy wzrokowe. Stwardnienie rozsiane jest dużym wyzwaniem dla lekarzy ponieważ dokładna przyczyna SM nie jest znana. Medycyna nie jest w stanie przewidzieć jak choroba się rozwinie. Według statystyk częściej chorują na nią kobiety.

Najczęściej występujące objawy choroby u osób w podeszłym wieku:

odrętwienia
niedowład
osłabienie mięśniowe
zaburzenia widzenia
zaburzenia mowy

Jeżeli zauważymy u naszego seniora któryś z powyższych objawów należy udać się na konsultację medyczną. Lekarz, aby potwierdzić lub wykluczyć stwardnienie rozsiane może zalecić następujące badania:

rezonans magnetyczny głowy oraz kręgosłupa
badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
tomografia komputerowa

Obecnie na rynku farmaceutycznym nie ma leku, który mógłby załagodzić objawy choroby.
Skutki tej trudnej choroby są bardzo zróżnicowane. U chorujących można zaobserwować m.in. :

problemy z pęcherzem, tzn. częste oddawanie moczu lub jego nietrzymanie
zaparcia
zmęczenie, brak koncentracji

Przez brak odpowiedniego leku, leczenie SM koncentruje się obecnie na niwelowaniu objawów choroby. Osoby chore mogą także korzystać z rehabilitacji, która pomoże utrzymać zdolność do efektywnego wykonywania codziennych obowiązków. Stwardnienie rozsiane postępuje w różny sposób. Jest to choroba nieprzewidywalna. Warto jednak zaznaczyć, że według badań, długość życia osoby, która cierpi na SM jest zwykle porównywalna do długości życia osoby zdrowej.