Cechy dobrej opiekunki

Zawód opiekunki nie należy do łatwej pracy. Opieka nad osobą starszą i chorą jest wyzwaniem i nie każdy potrafi temu sprostać.
W obecnych czasach rośnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych i schorowanych. Niestety społeczeństwo starzeje się bardzo szybko mierząc się z licznymi chorobami. Rodziny takich osób, dzieci i wnuki , często wyjeżdżają z rodzinnego domu do innych miast czy krajów. Wielu też nie jest w stanie samemu otoczyć opieką seniora.

Jakie cechy powinna mieć osoba zajmująca się opieką?

Najważniejsze jest to, aby opiekunka/opiekun byli odporni psychicznie. Codziennie trzeba radzić sobie ze stresem, często stan podopiecznego pogarsza się w szybkim tempie i trzeba mu pomóc w takim momencie, nie nakładać na niego swojego lęku. Ważne cechy opiekunki/opiekuna to wrażliwość, wytrwałość, wyrozumiałość, uczciwość i delikatność. Opiekunka/opiekun musi wzbudzać zaufanie u podopiecznego i jego rodziny. Trzeba pamiętać, żeby opiekować się podopiecznym tak jakbyśmy sami chcieli być traktowani.  

Dobra opiekunka/opiekun powinna być osobą zdyscyplinowaną, spokojną, odpowiedzialną, samodzielną, uporządkowaną, radosną i kontaktową. Taka osoba ma nie tylko kontakt z podopiecznym ale i również z jego rodziną, znajomymi i często też lekarzami.

Opiekunka/opiekun jest osobą która często zajmuje się ciężko chorymi podopiecznymi. Trzeba być gotowym na pomoc w różnych sytuacjach: przy jedzeniu, higienie osobistej, udzieleniu pierwszej pomocy, dbaniu o kondycję ruchową  i umysłową.

Mimo, iż praca ta jest bardzo ciężka, daje też wiele dobrego, nie tylko są to sprawy finansowe ale i rozwój osobisty, pogłębianie znajomości języka, poznanie nowych osób, zwiedzanie nowych miejsc.

Wszystkim opiekunkom i opiekunom życzymy wytrwałości i spokoju w pracy!