Hobby dla seniora

Znalezienie swojego hobby jest czymś bardzo ważnym. Jest to świetny pomysł na spędzanie czasu. Pozwala skupić się na rzeczach przyjemnych, zapomnieć na chwilę o troskach i wspomóc rozwój wewnętrzny. W przypadku osób starszych zajmowanie się swoim hobby pomaga utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji.

Jakie zatem hobby mogłoby zainteresować seniora?

1. Pielęgnowanie kwitów i ogrodu.
To hobby zależy do tego jaką mamy opcję – czy posiadamy balkon czy ogród. Wspólnie z seniorem możemy zaplanować posadzenie nowych roślin, być może wybór czegoś bardziej egzotycznego czego wcześniej nie widział. Możemy również zająć się sadzeniem warzyw lub owoców a nawet ziół – później wspólnie będzie można używać ich w kuchni w codziennym gotowaniu.

2. Gry planszowe wróciły do łask.
Już od kilku lat gry planszowe odżyły na nowo. Grają w nie i młodzi i starsi. I tym starszym właśnie polecamy gry w planszówki. Nie jest to tylko idealne spędzenie czasu wieczorami ale i wzmacnia to kreatywne myślenie seniorów. Jest wiele kategorii gier, dlatego warto jest wcześniej dopytać seniora co chciałby wybrać: zręcznościowe, przygodowe, fabularne, strategiczne, sportowe, logiczne lub edukacyjne.

3. Kolejnym pomysłem dla seniora są zajęcia kreatywne. Wiele ośrodków oferuje takie zajęcia w grupach, gdzie po pierwsze seniorzy poznają nowe osoby, a po drugie oddają się wielu kreatywnym zajęciom. Można oczywiście samemu wymyślić takie zajęcia w zaciszu domowym. Jakie zajęcia można wybrać? Ceramika, kolorowanki dla dorosłych, robienie na drutach, pisanie historii lub spisywanie historii swojego życia.

4. Najlepszym hobby dla seniora bez wątpienia będą wszystkie zajęcia sportowe. Sport należy wybrać odpowiednio do predyspozycji seniora i jego możliwości. Polecamy aktywności takie jak joga, pływanie, spacery oraz nordic walking.