Kolory w tkaninach

Każdy z nas zna te problemy: blaknięcie kolorowych ubrań, żółknięcie ubrań białych i szarzenie ubrań czarnych. Ze względu na częste pranie ciuchów tracą one swój pierwotny kolor. Wpływ na to ma jakość wody, użyte środki piorące lub zwyczajnie długość ich noszenia. Najlepiej widać to na ulubionych bluzkach czy spodniach, które po częstym noszeniu potrafią się nawet rozerwać.
Co jednak możemy zrobić, żeby nasze ubrania przedłużyły swoją żywotność?

Po pierwsze powinniśmy zachować kilka zasad związanych z praniem i suszeniem naszych ubrań.

1. Nigdy nie susz ubrań w pełnym słońcu.
2. Delikatne tkaniny pierz ręcznie.
3. Ubrania lepiej prać na krótkich programach.
4. Rzeczy pierz w odpowiedniej temperaturze – niższa temperatura jest lepsza do prania ubrań.

Porady na utrzymanie kolorów w tkaninach:
1. Najpopularniejszym sposobem wykorzystywanym już od dawna jest zmieszanie ze sobą soli i zimnej wody. Wystarczy namoczyć ubranie w misce z taką mieszanką.
2. Kolejny sposób to mieszanka wody i sody oczyszczonej w proporcji 1 litr wody / 1 łyżka sody – moczymy przez 10 minut i suszymy.
3. Pożółkła bielizna wróci do koloru po moczeniu w zsiadłym mleku – po tym czasie trzeba wyprać bieliznę w pralce.
4. Kolejnym chyba najłatwiejszym pomysłem będzie zakupienie odpowiednich produktów do barwienia tkanin – barwniki do tkanin dostępne są w różnych sklepach z chemią gospodarczą. Znajdziemy dużą gamę kolorystyczną barwników, więc bez problemu uda nam się wybrać coś dla siebie. Najlepszy do barwienia będzie kolor czarny i granatowy.

Oprócz przywrócenia koloru tkaninom możemy zabawić się kolorami barwników i np. z białej koszulki zrobić coś ciekawego i kreatywnego. Możemy stworzyć wzór według własnego pomysłu !

DO DZIEŁA 👚👕👗🩱