Porady Babuni

Jak wiele razy radziliśmy się babć czy mam w kwestii prowadzenia domu i różnych domowych sztuczek w utrzymaniu czystości 🤔❓ To właśnie na podstawie rad naszych najbliższych jesteśmy świetnymi gospodyniami we własnym domu 😍
Poniżej chcemy podzielić się z Wami kilkoma radami tzw. “PORADAMI BABUNI” ❗🤩

🔸 KAWAŁKI MYDŁA Dawniej do puszki czy miseczki układało się te ostatnie, najmniejsze kawałki mydła. Kiedy uzbierała się spora porcja związywało się je w kawałek gazy i zanurzało na chwilę we wrzątku. Powstawała miękka masa, którą ugniatało się w kulkę i wkładało na kilka sekund do zimnej wody. Po zdjęciu gazy różnokolorowa kula służyła na nowo do mycia rąk❗ Możemy unowocześnić powyższy sposób i zebrane kawałki mydła włożyć do nylonowej siateczki (w której kupuje się włoszczyznę) i zanurzyć we wrzątku. Po zmiękczeniu uformować kulę, zawiązać silnie supełki z obu stron siateczki i przycinając końce. Siateczka doskonale szoruje ręce, nie gorzej od zwykłej szczotki do paznokci. Ciepłą wodę, w której zanurzone było mydło, możemy zużyć do zmycia podłogi w łazience czy kuchni.

🔸 ZAPACH STĘCHLIZNY LUB WILGOCI W SZAFIE Bardzo dobrym sposobem jest układanie w szafie goździków lub owoców świeżej pigwy na spodeczkach albo wstawić do szafy kubek wrzącego mleka.

🔸 SZUFLADY W SZAFIE LUB KOMODZIE Jeżeli masz problem z szafkami, które trudno się otwierają, wystarczy, że potrzesz je od spodu suchym mydłem lub kawałkiem świecy – będą jak nowe❗

🔸 KUCHENNE ZAPACHY Na pewno wiele razy zdarzyło się Wam mieć problem z pozbyciem się przykrych zapachów w kuchni. A czy wiecie, że bardzo dobrym sposobem jest ugotowanie w małej ilości wody następujące zioła i przyprawy: mięta, pieprz, goździki i majeranek. Kiedy wywar zacznie wrzeć pod przykryciem, należy ściągnąć pokrywkę i gotować je odkryte na małym ogniu. Zapach rozniesie się po całej kuchni❗ Również dobrym pomysłem będzie spalenie na blaszce lub ruszcie piekarnika skórki z cytryny czy pomarańczy – zneutralizuje to zapach spalenizny.

🔸 ZAPACH ŚWIEŻEGO WAPNA I FARBY Czeka Was mały remont w domu❓ Mamy dla Was świetny pomysł❗ Zapach wapna i farby po remoncie zniknie, jeśli postawimy w pomieszczeniu wiaderko z wodą do której wrzucimy 1-2 cebule pokrojone w talarki.

🔸 PRZYKRY ZAPACH W KREDENSIE CZY LODÓWCE Przed Wami porządki a w lodówce i kredensie nieładnie pachnie ❓❗ Bez problemu zapach zniknie po wstawieniu tam rondelka ze świeżo upaloną, ciepłą kawą. Drugim pomysłem może być upalenie 1 łyżki cukru na karmel i wstawienie gorącego garnuszka w wybrane miejsce.

🔸 ŻELAZKO Jak wyczyścić spód żelazka❓ Proponujemy zwilżyć octem i namoczyć w soli szmatkę lub przetrzeć octem żelazko i “prasować” rozsypaną garść soli.

🔸 MŁODE POKRZYWY Super pomysł❗ Moczone młode pokrzywy w wodzie pięknie myją szyby okienne, a obłożone nimi i zawinięte w lnianą ściereczkę mięso, kruszeje i zachowuje świeżość przez kilka dni (nawet poza lodówką). 🔸 BRAK PŁYNU DO MYCIA NACZYŃ Do gorącej wody wystarczy wsypać garść mąki pszennej i łyżkę soli kuchennej – i tak powstanie domowy płyn do mycia naczyń❗

🔸 KAMIEŃ Z CZAJNIKA Kamień możemy usunąć przez zagotowanie w czajniku łupin ziemniaków. Jeśli osad nie ustąpi – nalewa się trochę octu, przykrywa pokrywką i pozostawia na 3-4 dni. Następnie energicznie potrząsnąć, kilkakrotnie przepłukać i zagotować wodę.

🔸 SKORUPKI JAJ Drobno pokruszone skorupki jaj lub woda, w której moczyły się skorupki jaj, zasilą i użyźnią ziemię w doniczkach roślin pokojowych. Kochasz kwiaty❓ To koniecznie wypróbuj ten sposób 🌸

🔸 BLASZKI DO PIECZENIA CIASTA Czy wasze blaszki po kilku pieczeniach mają ślady rdzy❓ My znamy na to sposób❗ Należy posypać blachę solą kuchenną i po 10-15 min. pocierać kawałkiem skórki od słoniny. Rdza zniknie, a blaszki należy dokładnie umyć i starannie wysuszyć, aby uniknąć w przyszłości nowego zardzewienia.

Czas na sprawdzenie tych wszystkich rad we własnym domu 👍💪