Różnice kulturowe Niemcy – Polska

Po przeprowadzce do Niemiec wielu z nas może mieć obawy, że nasze różnice kulturowe mogą znacznie wpłynąć na komfort życia, szczególnie wyjeżdżając do pracy w opiece i mieszkając z rodowitymi Niemcami na co dzień. Na szczęście nie różnimy się od siebie za bardzo, a kilka najciekawszych różnic opiszemy poniżej.

1. W Niemczech bardzo liczy się używanie języka niemieckiego i to w poprawnych formach. Nie rzadko też Niemcy zwracają uwagę, że nie powinno się mówić u nich w języku angielskim. W Polsce niestety nie każdy zwraca uwagę na to jakiej formy używa, często też słychać słowa odpowiadające regionom
w Polsce.

2. Niemcy bardzo mocno podchodzą do przeszłości i historii swojego kraju. Starają się podejmować działania upamiętniające ofiary jak i zwracają uwagę na odpowiednią edukację nowych pokoleń.

3. Komunikacja społeczna jest w Niemczech bardziej bezpośrednia nawet w delikatnych kwestiach,
w Polsce rozmowy są bardziej dyplomatyczne.

4. Rodzinne więzi w Polsce są bardzo mocne i wsparcie jest wyczuwalne nawet w kilku pokoleniach. Niemcy też są bardzo rodzinni jednak podchodzą do tego bardziej formalnie i częściej odcinają się od rodziców i rodziny – i nikt nie widzi w tym problemu.

5. Śluby w Niemczech częściej mają formę cywilną, w Polsce w dalszym ciągu istnieje tradycja ślubów kościelnych.

6. Niemcy bardzo zwracają uwagę na punktualność. W Polsce częściej wybacza się spóźnienie.


Wiele różnic można zobaczyć bezpośrednio po  zamieszkaniu szczególnie w danym landzie. Tak jak u nas regionalnie posiadamy wiele innych tradycji i przyzwyczajeń, tak samo w Niemczech te różnice są widoczne. Jednak nie bójmy się, świat tak mocno otworzył się na ludzi wielokulturowych, że bardzo rzadko można jest znaleźć się niemiłej sytuacji.