Święto Zmarłych na świecie

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest na całym świecie. Jest to czas pełen zadumy, wspomnień o najbliższych, refleksji na temat przemijania. W Polsce jest to czas odwiedzin grobów najbliższych nam osób. Wielu wybiera się tego dnia do innych miast, często przemierzając cały kraj. Nad grobami spotykamy rodzinę i przyjaciół, gdzie wspólnie możemy wspominać zmarłe osoby.

Jak dzień Wszystkich Świętych wygląda w innych krajach?
Czy bardzo różni się od naszego sposobu spędzania tego dnia?

Skandynawia i Dania

Dania to kraj protestancki, dlatego tutaj nie obchodzi się takiego święta. Coraz częściej Duńczycy wybierają Halloween jako świętowanie. Cmentarze w Danii przypominają bardziej parki i nie są przestrzenią typowo modlitewną. Natomiast np. w Szwecji Święto Wszystkich Świętych obchodzone jest w sobotę pomiędzy 31 października a 6 listopada. I tutaj tradycyjnie odwiedza się groby bliskich i zapala znicze.

Stany Zjednoczone

Dla samych Amerykanów to święto nie jest specjalnie obchodzone, jednak tłumnie mieszkająca tam Polonia stara się obchodzić ten dzień praktycznie tak jak w Polsce. W wielu stanach znajdują się polskie nekropolie. Ludzie wspominają tam bliskich spoczywających w Polsce. Oczywiście na terenie USA powstały również cmentarze na których spoczywają Polacy. Największy polski cmentarz znajduje się oczywiście… w Chicago!

Ameryka Łacińska

Meksyk – Día de Muertos – to najbardziej barwnie obchodzone Święto Zmarłych na świecie. Latynosi całkiem inaczej obchodzą te dni niż Europejczycy. Barwne stroje, parady szkieletów, biesiady, wspólne spędzanie czasu, przynoszenie na groby zmarłych jedzenia tak by i oni mogli uczestniczyć w biesiadzie.

Francja

Francuzi odwiedzają groby bliskich, składają kwiaty, jednak palą zniczy. Tego dnia wielu mieszkańców i turystów odwiedzaja znany cmentarz Pere–Lachaise, tam pochowany jest między innymi Fryderyk Chopin, Edith Piaf, Oscar Wilde, Jim Morrison.