Wpływ pogody na samopoczucie

Badania nad wpływem pogody na samopoczucie prowadzone były już wielokrotnie. Logicznie patrząc podczas słonecznych dni ludzie mają więcej energii i są szczęśliwsi. Czy faktycznie pogoda może mieć duży wpływ na samopoczucie?

W Polsce co najmniej połowa ludzi  jest bardzo wrażliwa na zmiany pogody.  Mówi się o nich meteopaci. Udokumentowane zostały badania wpływu temperatury na zachowanie ludzi. Częściej agresja pojawia się gorące dni, szczególnie w przegrzanych pomieszczeniach. Bardzo często widać to podczas prowadzenia samochodu. W gorące dni częściej zdarza się usłyszeć trąbienie ze złości stojąc w korku niż zimą.

Mimo tego, że większość osób lubi ciepłe dni to udowodniono, że mocne słońce bardziej męczy. Znacznie lepiej się rozgrzać zimą niż ochłodzić latem.
Bardzo duże znaczenie na nasze samopoczucie ma ciśnienie atmosferyczne. Gwałtowne zmiany ciśnienia niekorzystnie wpływają na samopoczucie nie tylko meteopatów.  W takie dni niestety częściej dochodzi do zawałów serca. Spadki ciśnienia bardzo często wywołują kłótnie, źle wpływają na zachowanie uczniów w szkole. Przy niskim ciśnieniu tlen ledwo przenika przez pęcherzyki płucne do krwi, co doprowadza do głębszego oddychania, a efektem tego jest mocniejsza praca serca.

Delikatne powiewy wiatru szczególnie latem wpływają na samopoczucie wręcz kojąco, jednak mocne podmuchy wiatrów wpływają na zachowanie negatywnie, obniża się zdolność koncentracji i skupienia uwagi.

CIKAWOSTKA:
W Szwajcarii i wielu innych miejscach sądy traktują wiatr jako okoliczność łagodzącą podczas wymierzania kary.

Wiele osób wierzy, że fazy księżyca również maja wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Nie jest to jednak jednoznacznie wykazane w badaniach.

Nie każdy tak silnie odczuwa zmiany pogody, są jednak osoby, które w takie dni najlepiej schowały się pod kołdrą i przeleżały cały dzień.