Dyskryminacja społeczna wobec osób starszych jest to głównie obojętność i dystans ludzi młodych do nich. Coraz częściej wśród osób młodszych zanika szacunek dla wieku starszego. Wciąż istnieją bardzo negatywne wyobrażenia o starości, najczęściej połączone są one z lękiem. Teraz istnieje kult młodości na co duży wpływ mają reklamy i media społecznościowe.

Osoby starsze stopniowo wycofywane są ze społeczeństwa. Początkowo są oni wycofani z pełnienia ról społecznych, zawężane są kontakty międzyludzkie oraz ograniczony jest dostęp do wielu dóbr, usług, instytucji. Narastająca izolacja, bierność, obojętność na osoby starsze prowadzą niemal do całkowitego wycofania się z życia społecznego.

Osoby starsze szybko utożsamiają się z negatywnymi stereotypami starości. Stają się bezradne i zagubione. Pojawia się poczucie osamotnienia. Osamotnienie to nie to samo co samotność. Samotność to pojęcie zwykle związane z wolnym wyborem lub doświadczeniem, które wynikło z jakiś okoliczności. Osamotnienie natomiast wiąże się raczej z zaistniałą sytuacją czyli tak naprawdę osamotnienie to inaczej porzucenie. W wyniku tego nabiera ono znaczenia negatywnego. Doświadczenie osamotnienia niesie ze sobą poczucie smutku, tęsknoty, żalu i braku spełnienia.

Jakie są przyczyny osamotnienia osób starszych?

  • dystans społeczno- kulturowy i obyczajowy,
  • śmierć bliskich,
  • zawężające się kręgi społeczne,
  • nieakceptowanie i obawa przed brutalną rzeczywistością,
  • brak zrozumienia przez najbliższych,
  • narastająca agresja.

Rodzina jest najważniejszą grupą społeczną dla każdego człowieka. Niestety, w dzisiejszym świecie struktura i model rodziny zmieniają się nieustannie. Rewolucja naukowo- techniczna przyczyniła się do utraty prestiżu osoby starszej (roli mędrca, doradcy). Osoby starsze coraz częściej same muszą zmagać się z przeciwnościami jakie niesie za sobą proces starzenia się jak i problemami dnia codziennego. Czasami dorosłe dzieci zamiast wsparciem bywają źródłem udręki, bądź znikają z życia swoich rodziców. Niestety poważnym problemem staje się przemoc wobec osób starszych.

Pamiętajmy o naszych babciach i dziadkach jak i o rodzicach. To oni nas wychowali, poświęcali nam swoje życie i dbali o nasze wykształcenie, zdrowie i szczęśliwe dzieciństwo. Dlatego właśnie to my zadbajmy o nich kiedy będą tego potrzebowali.  Pomóżmy im odnaleźć się w codziennym życiu.