Inkontynencję czyli „nietrzymanie” najogólniej możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • nietrzymanie moczu
  • nietrzymanie kału.

Przyczyny są różne: stwardnienie rozsiane, kamica nerkowa, guzy, udar mózgu, wady wrodzone, infekcje dróg moczowych ale również zmiany związane ze starzeniem.

Wraz z wiekiem bowiem mięśnie pęcherza ulegają osłabieniu – zdolność do przechowywania moczu zmniejsza się.

Bez wątpienia jest to wstydliwy problem naszych podopiecznych.

Mocz powoduje podrażnienie skóry. W starszym wieku skóra jest wrażliwa i bardziej podatna na uszkodzenia. Dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny zapach. Dlatego też właściwa pielęgnacja i higiena
są w przypadku tej dolegliwości bardzo ważne.

Istotnym elementem po każdym epizodzie oddania moczu/kału, jest umycie podopiecznego. Zalecanym środkiem są między innymi płyny do higieny intymniej
o niskim PH. Zapobiegają zaburzeniom równowagi mikrobiologicznej.

Oczywiście stosowanie środków absorbujących czyli wkładek, pieluchomajtek jest nieodzownym elementem przy inkontynencji. Pamiętajmy również o codziennej zmianie bielizny.

W przypadku pojawienia się podrażnień, zmian skóry należy pamiętać o maściach, kremach. Warto sięgać po produkty przeznaczone dla dzieci (zawierających min. tlenek cynku).

Starajmy się, aby nasz podopieczny, czuł się komfortowo. Zachęcajmy zatem do samodzielnego korzystania z WC. Nie ograniczajmy jego aktywności, nie pozwólmy, aby czuł się gorzej.

Starajmy się być delikatni. Nie zapominajmy o ogromniej dawce sympatii, empatii i wyrozumiałości 🙂