Podczas codziennej opieki nad osobą chorą, w tym osobą leżącą, możemy podjąć kilka kwestii ułatwienia jej przejścia przez kolejne etapy leczenia. Pomiędzy wizytami u lekarzy sami możemy poświęcić kilka minut i zrobić osobie takiej masaż stóp, który nie tylko pobudzi  krążenie ale i poprawi samopoczucie. Już samo wykonanie masażu, niekoniecznie profesjonalnego, może przynieść takiej osobie ogromną ulgę. Dzięki takiemu zabiegowi toksyny znaczenie szybciej zostaną usunięte z organizmu.

Pamiętajmy jednak, szczególnie jeżeli nasz podopieczny jest osobą leżącą, aby zapytać lekarza czy nie ma przeciwwskazań do takiego masażu.

Jeżeli chcemy w pełni przygotować się do wykonania masażu możemy oczywiście skorzystać z wielu poradników, filmów instruktażowych w Internecie jak i ze wielu dostępnych na rynku szkoleń.

Poniżej przedstawimy kilka przydatnych metod masażu i ruchów, które wykonuje się na stopach osoby chorej. Pamiętajmy, aby każdy poniższy krok masażu wykonać na lewej oraz na prawej stopie.

Zaczynamy!

  1. Obejmij stopę obiema rękami i delikatnie kręć stopą w różne strony. Ostrożnie pociągaj za każdy palec i pokręć stawem skokowym.
  2. Kciukiem i palcem wskazującym obejmij duży palec u stopy i masuj go – wierzch, spód i boki – omijaj paznokieć!
  3. Chwyć oburącz stopę (kciuki od strony podeszwy) i masuj kolistymi ruchami od palców do pięty.
  4. Zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stopy masuj kolistymi ruchami kciuka. Zacznij od pięty, a zakończ przy palcach.
  5. Lekko uciskaj każdy punkt wokół stawu skokowego. Ruchami podłużnymi masuj przestrzeń między kostką a piętą.
  6. Wetrzyj nawilżający krem do stóp. Opuszkami palców oklep wierzch stopy.

Pamiętaj o tym, aby twoje ruchy i uciski były ostrożne i niezbyt silne tak, abyś nie zadawał bólu. Jeżeli twój podopieczny jest osobą świadomą możesz dopytać w którym miejscu możesz pozwolić sobie na mocniejszy ucisk. Zawsze współpracuj z podopiecznym i słuchaj jego wskazówek. Pamiętaj by używać kremów delikatnych, łagodzących jak i nawilżających.

Wystarczy poświęcić kilka minut na taki masaż, a podopieczny na pewno poczuje ulgę.

Powodzenia!