Podejmując pracę opiekuna osób starszych należy mieć świadomość wszystkiego, z czym ta praca się wiąże. W grę wchodzi często wstawanie w nocy, inkontynencja oraz wiele innych – w tym transfer – czyli przenoszenie podopiecznego. Podczas codziennej pracy należy często wykonać transfer z łóżka na wózek inwalidzki, z wózka do toalety itd.

Przyczyn, przez które podopieczny wymaga transferu jest wiele:

  • paraliż,
  • skutki wypadku,
  • reumatyzm itp.

Wózek inwalidzki bywa często świetnym rozwiązaniem podczas spacerów z podopiecznym, który nie jest w stanie o własnych siłach udać się na świeże powietrze, a także podczas poruszaniu się chociażby po domu.

Rolą opiekuna jest wówczas pomoc przejść podopiecznemu na taki wózek.

O ile podopieczny jest w stanie pomóc opiekunowi, o tyle często opiekun musi użyć wiele siły fizycznej przy pełnym transferze. Najwięcej problemów mogą mieć kobiety, które są znacznie drobniejsze i mniej silne od mężczyzn.

Wówczas należy pamiętać przede wszystkim o swoim zdrowiu.

Nagłe i pochopne ruchy mogą jedynie zaszkodzić opiekunowi i doprowadzić do kontuzji bądź ciężkich urazów. Dlatego wiele osób podejmujących taką pracę wystrzega się ofert zawierających transfer. Jednak wystarczy zaledwie kilka prostych rzeczy aby zapobiec urazom i profesjonalnie nieść pomoc podopiecznemu.

Przede wszystkim ważna jest pozycja, w której dokonujemy transferu.

Przystępując do czynności należy ugiąć kolana i wyprostować plecy. Podczas podnoszenia należy używać mięśni dolnych partii ciała i rozłożyć ciężar równomiernie, nigdy nie skupiać go na kręgosłupie i lędźwiach! Przydatne mogą się okazać również szeroko rozstawione stopy, oparcie łokci na łóżku oraz założenie butów, aby mieć lepszą amortyzację. Dobrą radą dla obu stron może okazać się również informowanie podopiecznego o kolejnych krokach, jakie opiekun będzie wykonywał.

Z pomocą opiekunom podąża również nowoczesna technologia, która coraz częściej pojawia się w niemieckich domach.

Opiekunowie często korzystają z pasów do transferu, podnośnika itp. Należy jednak pamiętać, że transfer to nie tylko przenoszenie podopiecznego z wózka na łóżko, ale również pomoc podczas czynności pielęgnacyjnych. Wówczas należy dać podopiecznemu maksimum komfortu.

Przydatne okazać się mogą:

  • specjalne uchwyty przy toalecie,
  • krzesło toaletowe,
  • maty antypoślizgowe,
  • windy wannowe.

Podsumowując, transfer osób starszych jest w wielu przypadkach bardzo częstą czynnością, z którą spotkać możemy się w pracy opiekuna. Wystarczy zastosować bezpieczną pozycję podczas wykonywania tych czynności oraz użyć dostępnych sprzętów.